MENÜLER Elektrik Sayaçları / Electricity Meters Dijital elektrik sayaçları ...

 

Dijital Elektrik Sayaçları

Bilindiği gibi evlerde kullandığımız elektrik enerjisi miktarı elektrik sayaçları tarafından kaydedilmekte, bunun sonrasında sayaç bilgilerine bakarak elektrik şirketleri kullandığımız elektriğin kaç lira olduğunu belirlemekteler.

 

Yakın zamana kadar elektrik sayaçları analog bir sistem üzerinden çalışmaktaydı. Kısaca özetlemek gerekirse; eve gelen elektrik kabloları öncelikle elektrik sayacına geliyor, biz bir elektrikli bir alet açtığımızda elektrik sayacı içerisinden akım geçiyor, dolayısıyla bu akım şiddetiyle doğru orantılı olarak bir manyetik alan oluşturuyor, nihayetinde bu manyetik alan sayacın bağlı olduğu çarkın dönmesini sağlıyordu. Tıpkı su sayaçlarında olduğu gibi çark ne kadar dönerse o kadar fazla elektrik enerjisi harcamış oluyorduk. Her ne kadar geçmiş zaman cümleleri kursak da elektrik abonelerinin büyük çoğunluğu hala bu tür anolog sayaçları kullanmaktalar. Fakat sayısal yani dijital sayaç kullanımının gün geçtikçe yaygınlık kazandığını söylemek mümkündür.

 

Teknolojik gelişmelerin etkisiyle elektrik sayaçları da zamanla farklılaşma gösterdi. Aslında bu farklılaşma bir zorunluluktan kaynaklandı diyebiliriz. Genellikle iş saatleri ve akşam saatlerinde çok fazla elektrik enerjisi talebi olmaktadır. Bu da bazen hatların yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Elektrik enerjisi yapısı itibariyle yüksek oranlarda depo etmeye uygun değildir. Bu nedenle örneğin gece saatlerinde tüketmediğimiz elektriği sabaha aktarmak gibi bir imkan bulunmamaktadır. Elektrik üreticileri kullanımın fazla olduğu saatlerde daha pahalı; kullanımın az olduğu saatlerde ise daha ucuz elektrik vererek elektrik kullanımını geniş bir zaman dilimine yaymayı planladılar. Böylece şebekedeki aşırı yüklenmelerin önüne geçmek mümkün olabilecekti. İşte bu sebeplerden dolayı akıllı sayaç olarak da anılan dijital (sayısal) elektrik sayaçları kullanımı devlet tarafından desteklenmeye başlamıştır.

 

Akıllı sayaçlar, elektrik abonelerine şebekenin yoğun olmadığı saatlerde daha ucuz bir tarife uygulayarak şebeke yüklenmelerini azaltmaya yöneliktir.

 

Peki nedir bu akıllı sayaç!

Akıllı sayaçların diğer sayaçlara göre iki farkı bulunmaktadır. Birincisi saat ekranı isminden de anlaşılabileceği gibi elektroniktir. İkincisi ise bu sayaçların asıl önemli olan kısmıdır. Bu sayaçlar günün farklı saatlerinde ne kadar elektrik enerjisi kullandığınızın raporunu tutmaktadır.

 

Analog saatlerde tüketilen elektrik bir zaman ayrımını tabi tutulmaksızın toplam bir değer olarak faturada belirtilmektedir. Ama eğer kullandığımız akıllı bir sayaçsa faturamızda sabah akşam ve gece saatleri olmak üzere tüketimimiz üç aşamaya ayrılmış olarak görülür.

www.ALTERNATURK.org

 

 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: