MENÜLER Fotovoltaik Sistemler Eğitimi Sürdürülebilir Çevre ve Yeşil İşler ...
yeşil işler / green business

 

“Yeşil İş” Yeni İstihdam Kapılarını Açıyor

Son günlerin önemli gündem maddelerinden bir tanesi olan “Sürdürülebilir Çevre” problemi iş dünyası için yeni fırsat kapıları açıyor. Uzmanlar özellikle Türkiye’nin kentsel dönüşüm hamlesinin “yeşil iş” şirketlerine iyi paralar kazandıracağını söylüyorlar.

 

Şirketlerin üretim yaparken aynı zamanda düşük karbon kullanarak çevreyi korumasını ve enerji tüketimini minimuma indirmesini amaçlayan "yeşil iş hareketi" Türkiye`de de etkisini gösteriyor. Türkiye`nin özellikle Kyoto protokolünü imzalaması iş dünyasında "yeşil iş" hareketini hızlandırdı…

 

Son zamanlarda önem verilen yeşil iş hareketi, çevre ve ekonomiye kazandırdığı avantajlarla dikkat çekiyor. Şirketlerin enerji verimliliklerini artırma ve yenilenebilir enerji yatırımları sayesinde hem çevre koruma bilinci gelişiyor hem de şirketler enerji harcamalarında büyük kâr elde ediyor. Yeşil iş hareketinin gelişmesi sayesinde birçok girişimciye yeni iş fırsatları doğarken, binlerce kişiye de yeni istihdam kapılarının açılacağı belirtiliyor. Yetkililer birkaç yıl içinde 50 bin yeşil yakalı istihdama ihtiyaç duyulacağını belirtirken, Uluslararası Çalışma Örgütü`nün (ILO) Yeşil Ekonomi Raporu`na göre, gelecek 20 yıl içinde, yeşil ekonomiyle 15-60 milyon arasında ek istihdam ortaya çıkacağını belirtiyor. Tüm bu veriler Türkiye`nin yeni iş kollarına merhaba demesine imkân sağlayacağını gösteriyor.

 

"Kentsel Dönüşümden de faydalanılacak"

Eski KOSGEB ve ENVER Başkanı Erkan Gürkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; şirketlerin artık yakıt, elektrik ve bina yalıtımı gibi birçok kolda enerji verimliliğine önem verdiğini, Türkiye`de bu bilincin yavaş yavaş oturmakta olduğunu ifade etti. Kentsel Dönüşüm`ün Yeşil İş hareketine soluk getireceğini söyleyen Gürkan, "Enerji verimliliği, uyulması gereken mevzuatlar nedeniyle firmalara bazı sorumluluklar getiriyor. Bu mevzuatlar aynı zamanda yeni iş kollarının da oluşmasına yol açarak, bir takım fırsatlar da sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde birçok kişiye iş kapısı açılacak. Türkiye`nin gündeminde kentsel dönüşüm var. Kentsel Dönüşüm ile daha çok yeşil bina inşa edilecek. Dolayısı ile yeşil mimarlara, yeşil tasarımcılara ve LED enerji sistemlerine de gereksinim duyulacak. Mesela yeşil ekonomi kapsamında ısı enerjisini tutmak için binalara yalıtım sistemleri uygulanacak; bundan inşaat sektörü ve çalışanları yararlanacak. Yine aynı paralelde elektrik tasarruf sistemlerini üreten firmalar ve bu işte emek gösterecek olan işçiler de buradan ekmek yiyecek" dedi.

 

Yeşil Üreticilere Enerji Bakanlığı`ndan Destek

Yeşil iş kollarına bir destek de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`ndan geliyor. Yenilenebilir Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Genel Müdürlüğü, verimliliğini artırmak isteyen sanayi kuruluşlarının oluşturduğu projelere destek veriyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Erdal Çalıkoğlu, yıllık toplam enerji tüketimi 1000 ton petrol ve üzeri olan sanayi işletmelerinin enerji verimliliğini sağlama amacıyla geliştirdikleri projelere %30 hibe desteği vereceklerini söyledi. Bedeli 1 milyon lirayı aşmayacak projelerin bu yıldan itibaren her yıl Ocak ayında değerlendirileceğini vurgulayan Çalıkoğlu, 2 yıl içinde projelerin tamamlanma şartı olduğunu ifade ederek; "Bu destek sayesinde sanayi işletmeleri hem enerji verimliliklerini artıracak hem de masraflarının %30`unu devletten karşılayacaklar. Bu proje sanayi kuruluşları için büyük fırsat" dedi.

 

"KOBİ`ler enerji tasarrufuna önem vermeli"

KOBİ`lerin enerji verimliliklerini artırmalarının ve tasarruf yapmalarının önemine değinen Çalıkoğlu, "KOBİ`ler aydınlatma, ısıtma ve enerji sistemlerine büyük meblağlar harcıyorlar. Bunlarla baş etmenin ve verimliliklerini artırmalarının pek çok yolu var. Örneğin aydınlatmada özel tasarlanmış tasarruf ampulleri kullanılabilir. Kurulacak atık ısı kazanları ile işletmeler ısı enerjilerinden birden fazla yerde faydalanabilirler. Tasarruf konusunda elektrik motorları oldukça önemli. İşletme sahipleri maliyet açısından genelde ucuz elektrik motorları kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak bu motorlar yaklaşık 40 gün içerisinde motor parası kadar elektrik harcıyorlar. Yani daha az masraf yaptığını sanan işletmeler farkında olmadan elektrik faturalarında kaliteli motor fiyatı kadar fazladan ödeme yapıyorlar. Bu paralelde işletmelerin kesinlikle yüksek verimli motorlar kullanması gerektiğine inanıyorum" diyerek firmalara tasarruf yöntemlerini aktardı.

 

İşte Yeşil İş Fırsatları:

 

1) Isı Yalıtımı

2) Ekolojik Bina müteahhitliği

3) Ekolojik Bina mimarlığı

4) Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatıcı

5) Enerji tasarrufu sağlayan makine üreticiliği

6) LED aydınlatıcılar

7) Yenilenebilir enerji yatırımı

8) Yenilenebilir enerji mühendisliği

9) Rüzgar enerjisi yatırımı

10) Karbon Satış uzmanlığı

11) Çevre ve enerji hukuku uzmanlığı

12) Organik tarım işletmeciliği

13) Ekolojik Turizm

14) Çevre mühendisliği

15) Geri dönüşüm

16) Atık su ve içilebilir su uzmanlığı

 

DenizBank Temiz Bir Dünya İçin Finans Sağlıyor

DenizBank, tüzel kişilerin ve bireylerin yenilenebilir enerji projelerine özel finansman desteği sağlayarak yeşil iş hareketine de göz kırpıyor. Bu projelerde öncelikli kriter ise Ekvator Prensiplerine uyumluluk göstermesi. Şimdiye kadar bu alanda 2,5 milyar dolarlık iş yapan DenizBank projeleri desteklerken doğaya ve insanlığa sorumluluğunu unutmuyor.

www.sabah.com.tr

05 Aralık 2012

 

 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: