MENÜLER İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer Çevresel sürdürülebilirlik, istihdam ve yeşil yakalılar ...

 

Yakın gelecekte her pozisyon yeşil yakalı olacak

Türkiye’nin ilk ve tek yeşil yakalı insan kaynakları sitesi Ekokariyer.net’in ‘yeşil yaka’ tanımı, sürdürülebilirliği yaşam ve iş felsefelerinin temeline yerleştirenleri kapsıyor.

 

Türkiye’nin ilk ve tek yeşil yakalı insan kaynakları sitesi olan Ekokariyer.net günümüzün iki önemli sorununa bir arada çözüm sunuyor: Çevresel sürdürülebilirlik ve istihdam.

 

Sürdürülebilir büyüme, kurumsal sosyal sorumluluk, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve çevre korumacılığını temel değerler olarak benimseyen portal, bu değerleri yaşam ve iş felsefesinin merkezine koyanları “yeşil yakalılar” olarak tanımlıyor.

 

Ekokariyer.net Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Selen İnal, “Şirketlerin sürdürülebilirlik vizyonlarının ve politikalarının tüm şirket çalışanları tarafından desteklenebilmesi için bu kavramların şirketin en önemli varlığı olan insan kaynakları tarafından benimsenmiş olması büyük önem taşıyor; çünkü yakın bir gelecekte her pozisyon yeşil yakalı olacak” diyecek kadar iddialı.

 

Ekokariyer.net, dünya genelinde sadece belli sektörleri hedefleyen “yeşil yaka” yaklaşımından farklılaşıyor ve bu kavramı yeniden tanımlıyor.

 

“Çevresel sürdürülebilirliğin gelecekte her şirket için sorumluluktan öte zorunluluk olacağına inanıyoruz” diyen Selen İnal, şöyle devam ediyor: “Sürdürülebilirlik dediğimiz zaman; ekonomi, sosyal yapı ve çevreyi bir arada düşünmemiz gerekiyor. Küresel iklim değişikliği tartışmaları sonunda dünyanın çevre dostu düşük karbonlu bir hayat tarzına geçişi, tüm alanlarda yeni bakış açılarını beraberinde getirdi. ‘Yeşil Ekonomi’ olarak adlandırdığımız bu yeni modelde yenilikçi teknoloji ile üretim yapan şirketler rekabette ciddi bir avantaj yakalarken, aynı zamanda kalifiye insan kaynağını da şirketlerine çekme ihtiyacındalar. Şirketlerde, itibar yönetimi kavramı giderek ön plana çıkıyor ve artık bilinçli kalifiye çalışanlar sosyal sorumluluk sahibi ve çevreye duyarlı olmayan şirketlerde çalışmak istemiyor. Bu sebeple, sosyal sorumluluk ve çevresel duyarlılık, toplumsal bilincin artmasıyla şirketlerde zorunluluk haline geliyor. Bu yaklaşımı bireylerden kurumlara, hatta ulusal anlamda devletlere kadar gözlemleyebiliyoruz.”

 

Selen İnal, net bir veri olmamasına rağmen, Türkiye’deki mevcut “yeşil yaka” tanımı altında çalışan sayısının 50 bin civarında olduğunu söylüyor ve bu sayının bir kaç sene içinde 2 katına çıkmasının beklendiğini dile getiriyor. İnal şu bilgileri veriyor: “Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği verilerine dayanan bir tahmini hesaplamaya göre rüzgar endüstrisinde Türkiye’de 6 bin 500 kişilik istihdam olduğu öngörülüyor. Şu anda yine enerji verimliliğine bağlı olarak “yeşil bina” kavramının hayatımıza girmesi ile inşaat sektörüne girmiş durumda. Yalıtım sektöründe 15 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor. Son yıllarda yine trend haline gelen organik tarım var. Avrupa Birliği’nin IPARD - Kırsal Kalkınma - fonlarının da desteğiyle 2013 itibariyle Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta önemli bir dönüşüme girileceğine inanıyorum. Ayrıca büyük uluslararası şirketler, yaklaşımları ile aslında tedarik zincirindeki tüm sektörleri de değişime zorlayacak; atık azaltımı, pazarlama, paketleme, satış, ürün geliştirme ve inovasyon gibi tüm alanların bundan etkilenmesi kaçınılmaz. Dolayısı ile Ekokariyer.net ‘yeşil yaka’ tanımımıza göre, aslında ‘yeşil yaka’nın sayısı ne kadar artacaktan ziyade, ‘yeşil ekonomi’ye geçiş hızı ne kadar yüksek olacak sorusunun cevabı istihdamı belirleyecek; çünkü bize göre yakın bir gelecekte her pozisyon yeşil yakalı olacak”.

www.geleceginenerjisi.com

28 Mart 2013

 

 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: