Güncel & Sektörel Yerli hidrojen üreteci geliştirildi ...

 

1 Litre Su ile Bir Evin Enerji İhtiyacını Karşılıyor

Niğde Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Selamet, yerli hidrojen üreteci geliştirdi.

 

Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Selamet, üreteç ile hidrojenin depolanıp herhangi bir sektörde enerji ihtiyacının karşılayabileceğini söyledi.

 

Niğde Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Selamet, 2011 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Tekno Girişim sermayesi desteğiyle hidrojen üreteci geliştirdi. 100 bin TL destekle küçük bir kafes büyüklüğündeki ilk yerli hidrojen üretecini geliştirdiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Selamet, dünyanın gelişmiş ülkelerinde ALTERNATİF enerji kaynakları arasında görülmesi nedeniyle hidrojenin giderek daha önemli hale geldiğini vurguladı.

 

Selamet yaptığı açıklamada, "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının açmış olduğu Tekno Girişim Sermayesi desteği programına başvurduk ve bir Evin enerji ihtiyacını yenilenebilir metotlarla karşılayabilmek için bir teknik geliştirmeye çalıştık. Bu teknikte bir Evin bir günlük enerji ihtiyacını 2 kilovat saat olarak kabul ettik ve bu enerjiyi hidrojenle karşılayabilmeyi kabul ettik. Bu enerjiyi karşılayacak hidrojeni üreten bir sistem gerçekleştirdik. Sistemimiz dakikada 2 litre hidrojen üreten ve yüzde 99,9 saflıkta hidrojen üreten bir sistem. Sistemimizin önemli özelliklerinden biri küçük olması ve yüksek performans göstermesi. Burada PEM teknolojisini kullanıyoruz ve bu teknolojiyle yaklaşık yüzde 85 verimle elektriği hidrojene çevirebiliyoruz" dedi.

 

1 LİTRE SU İLE BİR EVİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILIYOR

Türkiye`de güneş potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyen Selamet, "Türkiye`nin güneş potansiyeli çok yüksek. Evlerde güneş enerjisini ve PV`leri kurduğumuzu düşünürsek ve bu PV`lerden elde edeceğimiz enerjiyi hidrojene çevirip depolayabiliriz. Niğde`de güneşlenme potansiyeli 7 saat ama biz 5 saat olarak kabul ettiğimiz takdirde böyle bir sistemle bir Evin enerji ihtiyacını karşılayacak hidrojen üretebilecek bir sistemimiz var. Cihazımız saf su ile çalışıyor, saf suyu hidrojene çeviriyor 1 litrelik su yeterli olabiliyor. Sistemimiz tamamen yerli üretim. Buradaki çalışma arkadaşlarımızla beraber ürettik. Dünyada bu konuda önde gelen ülkeler bu sistemi evde kullanılır hale getirdiler. Japonya`da insanlar evlerinde elektrik ve su ihtiyacını bu sistemlerle karşılayabiliyor. Türkiye`de biz çalışmalarımızla bu sistemin gerisinde kalmadığımızı gösteriyoruz" diye konuştu.

 

FABRİKALARIN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANABİLİYOR

Geliştirdikleri hidrojen jeneratörünün dakikada maksimum 2 litre yüzde 99.99 saflıkla hidrojen üretebildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Selamet, bu hidrojenin, bir Evin ihtiyacını, hatta hidrojenle çalışan araçların enerjisini karşılayabileceğini, bunun yanı sıra enerji sektörü başta olmak üzere kimya, metal, yiyecek sektörlerinde kullanabileceğini belirtirken, projede çalışma arkadaşları Nebi Yelegen, Sait Ergöktaş ve Recai Sinekli ile birlikte çalıştıklarını söyledi. NİĞDE (İHA)

www.haberler.com

14.02.2014

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: