Güncel & Sektörel Yatırımların gecikmesi söz konusu değil

Kanun tasarısı gündemde

Yıldız, kanunun gecikmesi nedeniyle yatırımların gecikmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yenilenebilir Enerji Kanununu tasarısının gündemlerinde olduğunu belirtirken, ancak kanunun gecikmesinden dolayı yatırımların da gecikmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından Sheraton Otelinde düzenlenen geleneksel yemekli toplantıda ``Türkiye`nin Enerji Gündemi`` konusu ele alındı.

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Enerji Bakanı Yıldız, küresel kriz dikkate alınmadığında Türkiye`nin son 25 çeyrektir büyüdüğünü, enerji sektörünün de gerek özel sektör eliyle ve yatırımlarla gerek özelleştirmelerle büyümeye devam ettiğini söyledi.

Kendilerinin enerjide yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Yıldız, ancak bu kaynakların Türkiye`nin 2023 yılına dönük büyüme hızı hedefini enerjide karşılayacak yeterlilikte olmadığını söyledi.

Bu nedenle kulağa hoş gelmese de petrol ve doğal gaz gibi ithal kaynaklara yönelmek durumunda kaldıklarına işaret eden Yıldız, bu kapsamda yoğun bir enerji diplomasisi yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye`nin bu enerji diplomasisi kapsamında dahil olduğu enerji projeleri hakkında da bilgi veren Yıldız, Türkiye`nin coğrafyası, kapasitesi ve kabiliyeti dikkate alındığında bir projede yer almasının başka bir projeden vazgeçmesi anlamına gelmediğini söyledi.

Konuşmasında hidroelektrik santral yatırımlarına da değinen Yıldız, bu yatırımlarda çevresel duyarlılığa önem verdiklerini bu kapsamda, Bakanlık ile Çevre ve Orman Bakanlığının ortak çalışmalar ve toplantılar yaptığını kaydetti. Su gibi yerli kaynaklar konusunda zaman zaman çevre boyutunda sorunlar yaşadıklarını anlatan Bakan Yıldız, ``Karadeniz`de şu kadar ağacı kesmeyelim, o zaman örneğin 4 bin megavat enerjiden vazgeçelim diyoruz o zaman demeliyiz ki 4 bin megavat yerine doğal gaz ithal etmememiz lazım, yani birinden birini seçmemiz gerekiyor.`` diye konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KANUNU
Bu arada toplantıda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Bakan Yıldız, Yenilenebilir Enerji Kanundaki gecikme nedeniyle yatırımcıların yatırımlardan vazgeçtiklerine dönük bir eleştiri üzerine, söz konusu Kanunun gündemlerinde olduğunu söyledi.

Bu gecikmeden dolayı ise yatırımların gecikmesi gibi durumun söz konusu olmadığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

``Şu anda cari Yenilebilir Enerji Kanunu zaten kilovatsaati 5,5 avro sentten isteyenlere alım garantisi veriyor. İstemeyenlere ise DUY mekanizması adı altında piyasanın durumuna göre 7,5-8 avro sent arasında enerjiyi satabilmesine dönük imkan veriyor. Bir yandan da EPDK`ya rüzgar lisans başvuruları var. O zaman bunu bir irdelememiz lazım aksayan nedir? Aksayan bir durum yok. Yatırımcılar lisanslarını alabilecekler. İnşallah EPDK da bu hafta kurul gündemine getirecek. İnşallah bu hafta içerisinde ciddi bir sonuç almamız lazım.``

Güneş enerjisine dönük çalışmaların da devam ettiğini anlatan Yıldız, güneş enerjisinin hem Türkiye`de kullanılabilmesini, hem de bunun uygun fiyatta kullanılabilmesini temin etmek gerektiğini söyledi.

Yıldız, Hidroelektrik santralleri de mutlaka portföye kazandırmak gerektiğini vurguladı.

Bir başka soru üzerine de Yıldız, özellikle büyük kömür santrallerinde rödovans sistemini kaldırmanın daha doğru olacağına inandıklarını söyledi.

İNTES BAŞKANI KOÇOĞLU
İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da suyun enerji kaynakların arasında çok önemli bir yeri olduğunu belirtirken, ancak hidroelektrik santrali yatırımlarında birinci önceliklerinin çevre duyarlılığı ve doğanın dengesinin bozulmaması olduğunu söyledi.

Sendikaya bağlı bir çok şirketin aslında enerji işiyle de uğraştığına işaret eden Koçoğlu, ancak özellikle hidroelektrik santral yatırımlarında zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını ifade etti.

Bu kapsamda su kullanım sözleşmelerinde bir takım sorunlar yaşadıklarını anlatan Koçoğlu, bir çok kurum ve işlemle muhatap olduklarını bunun basitleştirilmesi gerektiğini söyledi.

HES enerji nakil hatlarında da havza bazlı planlama yapılması gerektiğini vurgulayan Koçoğlu, proje onayında da çok beklemelerinden yakındı.

Haşemoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Barış Hatemoğlu da yeni Yenilebilir Enerji Kanununun bir an önce yasalaşması gerektiğini belirterek, yoksa bir çok şirketin yatırımlarından vazgeçme noktasına geleceğini ifade etti.

PLAKET YERİNE ÇAM AĞACI FİDANI
Konuşmaların ardından İNTES tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız`a plaket yerine çam ağacı fidanı belgesi verildi.

Bakan Yıldız, toplantı öncesi fidanı diktiğini belirterek, bunun çok anlamlı bir plaket olduğunu söyledi.
AA / 02.02.2010

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: