Güncel & Sektörel Türkiye`nin ilk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi ...

 

Türkiye`nin ilk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi

Leitwind, Tokat`taki kamu binalarına enerji sağlayacak Türkiye`nin ilk kamu ihalesini uluslararası katılımcılar arasından zaferle kazandı.

 

İtalyan Leitner grubunun rüzgâr enerjisi sektöründe uzmanlaşmış Leitwind şirketinin imzaladığı sözleşme, Tokat`taki kamu binalarına enerji sağlayacak olan 1MW gücünde bir rüzgar türbininin yapılmasını ve iki sene süreli bakım hizmetlerini kapsamaktadır. Proje hızlı bir şekilde 18 ayda hayata geçecektir.

 

Projeyle beraber Tokat bölgesindeki ikinci Leitwind LTW80 1.0 MW rüzgâr enerji tesisi gerçekleşecektir. Leitwind, anahtar teslim tedariki ile sektörde farklılaşmaktadır. Planlama işleri, altyapı inşaatları, ruhsat ve müsaadelerin temin süreci, tesisin üretimi ve montajı ile bakım hizmetleri dahil birçok işi bir arada yapabilmektedir. Tesis, enerji tasarrufu işlevi sağlamasının yanı sıra yerel olarak yeni iş olanakları da sunacaktır.

 

Leitwind hakkında: Leitner Grubu altında yer alan şirket, tüm dünyaya yayılmış 10 fabrika ve 3.000`i aşkın çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Her yıl, araştırma ve geliştirme çalışmalarına yaptığı yatırımlar 20 milyon Euro`yu aşmaktadır. Dünya çapındaki başarısı bu ARGE çalışmalarının sonucudur. Leitner Grubu bünyesindeki diğer şirketler: Leitner ropeways, Poma ve Agudio (halatlı taşıma tesisleri), Prinoth (kayak pistlerini düzelmek için kullanılan geniş paletli traktörler ile çok amaçlı taşıtlar) ve DemacLenko (programlanmış karlama)`dur.

 

Leitner Grubu için bu ihalenin kazanılması Türkiye`de zaten köklenmiş olan mevcudiyetinin daha da geliştirilmesi anlamına gelmektedir. 2012 senesinin Mayıs ayında halatlı sistem tesisleri alanında faaliyet gösteren şube olarak açılmış bulunan Leitner Turkey`d Bursa`da ikinci şubesi olan Leitwind Turkey branch`ı açmaktadır. Bu şube stratejik bir görev yürütmektedir. Uludağ kayak merkezinde Leitner tarafından iki teleferik tesisi yapılmış olup, yeni tesisler de öngörülmektedir.

 

Şirketin Yetkili Yöneticisi Anton Seeber "Türkiye`nin Leitwind için önemli bir piyasa olduğunu" açıklayarak, "Söz konusu bu ihalenin, tüm Grup adına, Türkiye`de gösterilen büyük gayretlerin kanıtı" olduğunu ifade etmiştir. Yakın bir geçmişte gerek şehir içi ulaşım ve gerekse kayak merkezlerinde birçok teleferik ihalesi kazanmış bulunmaktayız. Ve şimdi de ikinci rüzgâr enerjisi tesisine ulaştık. Grubun farklı şirketleri arasında oluşturulan sinerjinin bu başarılarda katkısı tartışmasızdır ki, bunun sonucunda Türkiye pazarında önemli adımlar atabilmekteyiz, örneğin tesislerin bakım ve işletme hizmetleri alanlarında olduğu gibi.

 

Fotoğraf sol baştan: Murat Eker (Proje Müdürü), Serdar Çinkılıç (Tokat İl Özel Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı), Tosi Marco (Leitwind Türkiye), Hasan Onur Öz (Leitner), Kaya Ateş (Genel Sekreter Yardımcısı), Ahmet Dizer (Tokat İl Genel Meclisi Başkanı), Harun Hanoğlu (Jeometrik).

www.haberler.com

30.01.2015

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: