Güncel & Sektörel Elbistan’ın güneşi için 8 dev enerji firması yarışacak ...
güneş enerjisi / solar energy

 

Elbistan’ın güneşi için 8 dev enerji firması yarışacak

Yıllık güneşlenme süresi Türkiye ortalamasının üzerinde çıkan Elbistan’da lisanslı olarak güneş enerjisi santrali kurmak isteyen 8 firma, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ)’ın düzenleyeceği yarışmaya katılacak.

 

Güneş enerjisi santrali kurulması için birincil değer olan güneşlenme oranında sınıfı geçen Elbistan’ın bu alandaki yatırımlara teşvik verilecek bölgeler arasına dahil edilmesi, yatırımcılarının ilgisini ilçeye çevirdi. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) da Elbistan’a bağlı Doğan, Evcihüyük, Büyük ve Küçük Yapalak ile İncecik Mahalleleri’nde lisanslı güneş enerjisi santrali kuracak firmayı belirlemek için yarışma düzenleyecek. Elbistan’ın güneşi için ise lisans istenen güneş enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücü 110 MW’ye ulaşıyor.

 

Elbistan, 2011 yılından beri güneş enerjisi santrali kurmak isteyen yatırımcıların ilgi odağında. 2011 yılı ortalarında bölgeye gelen ilk firmanın Doğan Mahallesi’ne kurduğu test istasyonun ardından Evcihüyük ve bu bölgeye yakın mahallelerde ölçümler yapıldı. Doğan Mahallesi, Kızılseher Dağı eteklerinde güneşlenme başta olmak üzere 4 ayrı birimde ölçüm yapan güneş santrali deneme sisteminin 1 yıllık verilerine göre ilçedeki güneşlenme oranının bin 780 saat olarak gerçekleştiği açıklanmıştı.

 

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi de güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere aynı bölge veya trafo merkezine birden fazla başvuru yapılması halinde, bunlar arasından sisteme bağlanacak olanların belirlenmesi amacıyla 3 paket olarak gerçekleştireceği yarışmaya Kahramanmaraş-Adıyaman bölgesini de dahil etti. Kahramanmaraş-Adıyaman bölgesi için 27 MW kapasite belirlenirken, yatırımcı firmayı belirlemek için de 29 Nisan 205’te yarışma düzenlenecek. Yarışmaya katılan şirketler, tesisin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavat başına TEİAŞ`a katkı payı ödeme taahhüdünde bulunacak.

 

Güneş enerjisinden elektrik üretmek için izin verilen 27 bölgeden biri olan Kahramanmaraş-Adıyaman illeri için lisanslı güneş enerjisi santrali kurulacak 9 ayrı bölge belirlendi. Elbistan’a bağlı Doğan Mahallesi de bu teşvik kapsamında yer alan bölge olurken yatırımcıların da mahallenin doğu- batı ekseninde kalan bölgelere ilgi gösterdiği bildirildi. Doğan Mahallesi yakınında bulunan şalt sahası ile de güneş enerjisi santrallerinden üretilen elektriğin ulusal iletim ağına en kısa ve maliyetsiz şekilde aktarılabilmesi özelliği ile de ön plana çıktığı da biliniyor. 29 Nisan’da gerçekleştirilecek yarışmanın Elbistan bölgesindeki yatırım için ulusal enerji ağına bağlantı noktası da bu durum göz önünde bulundurularak Doğanköy Trafo Merkezi (TM) olarak belirlendi.

 

Elbistan’a güneş enerjisi santrali kurmak için de dev enerji firmaları yarışacak. 8 enerji firması Elbistan’ın güneşi için toplamda 109,46 MW kurulu gücü bulunan güneş enerjisi santrali için lisans başvurusunda bulundu. Yatırımcılar, Doğanköy TM’ye en yakını 1,7 km, en uzağı da 6,5 km uzaklıkta santral kuracağını taahhüt ettiler. Argün Enerji San. Tic. A.Ş., ‘ARGÜN GES’ adı altında kurmayı planladığı güneş santralinin Doğanköy TM 2,8 km uzaklıkta ve 5 MW kurulu gücünün olacağını taahhüt etti. Yarışmaya katılacak bir diğer firma olan Solar Araştırma Geliştirme Enerji Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ise, SMART ELBİSTAN GES ismi ile kuracağı santralin Doğanköy TM’ye 5,73 km uzaklıktaki bir arazide olacağını belirtti. SMART ELBİSTAN GES’in kurulu gücünün ise 10 MW olacağı kaydedildi.

 

Elbistan’a en büyük kapasiteli güneş enerjisi santralinden birini kurmaya ise Solar Ventures Sarlen. Yat. San. ve Tic. A.Ş. isimli firma aday oldu. ELBİSTAN 1 GES ismini verdiği güneş enerjisi santralinin Doğanköy TM’ye 1,7 km uzaklıkta olacağını açıklayan firma santralin 26,96 MW kapasite ile çalışacağını belirtti. Elbistan’ın güneşine yatırım yapmak isteyen bir diğer firma ise ERY Enerji Üretim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. oldu. DOĞANKÖY GES ismi altında enerji üretecek güneş enerjisi santrali, Doğanköy TM’ye 2,6 km uzaklıkta kurulacak ve 5 MW kurulu gücü bulunacak. Ilgaz Elektrik Üretim ve Dağıtım Ltd. Şti. de Kahramanmaraş-Adıyaman bölgesine ayrılan kapasitenin tamamını KIVANÇ 3 GES ismini verdiği ve Doğanköy TM’ye 1,7 km uzaklıktaki kurulu gücü 27 MW olan santrali için yarışmaya katılacak. DMA Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş. IŞIL GES adı altında Doğanköy TM’ye 2,4 km uzaklıkta kurulu gücü 4,5 MW olan santral kurmak isterken; KMR Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. de KMR GES ismi ile Doğanköy TM’ye 3,1 km uzaklıkta kurulu gücü 4 MW santralde elektrik üretecek. Yarışmanın en iddialı firması olarak ise ENERJİSA Enerji Üretim A.Ş. göze çarpıyor. ENERJİSA, İSTİKLAL GES ismini verdiği ve Doğanköy TM’ye 6,5 km uzaklıktaki güneş enerjisi santralini27 MW kapasiteyle kuracak.

 

Her 1 MW kurulu güce sahip olan güneş enerjisi santrali kurmak için asgari 20 dekar alan gerektiği göz önüne alındığında Elbistan’ın güneşini elektrik enerjisine dönüştürmek için ayrılan kapasitenin tamamının kullanılması halinde en az 540 dönümlük alan güneş panelleri ile kaplanacak.

www.elbistaninsesi.com / haber

27 Mart 2015

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: