Güncel & Sektörel Antalya’da 3.Güneş Sempozyumu Düzenlenecek ...

 

ANTALYA’DA 3. GÜNEŞ SEMPOZYUMU DÜZENLENECEK

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi birlikteliği ile 30 Ekim - 01 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da "3. Güneş Sempozyumu" düzenlenecek.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Kücü yaptığı yazılı açıklamada, artan çevre ve enerji sorunları günümüzün en önemli sorunlarından olduğunu bildirerek, "Bazı enerji üretim ve dönüşüm sistemleri, kirlilik ve diğer çevre sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle fosil kaynaklardan enerji üretimi atmosferde sera gazı oluşumunun artmasına, dolayısıyla kirlilik ve iklim değişikliğine yol açmaktadır. Bu nedenle, yenilenebilir, çevreci ALTERNATİF enerji kaynakları tercih edilmelidir. Diğer bir deyişle, enerjide dışa bağımlılık, enerji güvenliği ya da krizi şeklinde ifade edilen artan enerji ihtiyaçlarımız, diğer yanıyla da içinde yaşadığımız dünyanın geleceğini tehlikeye atan ekolojik kriz, yaşam alanlarımızın tahrip edilmesi ve artan çevre sorunları ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

 

Güneşin, çevreye saygılı, dünyanın tükenmeyen ve tükenmeyecek yüzyıllardır kullanılan en temiz ve diğer enerji kaynaklarının da oluşumunu sağlayan en güçlü enerji kaynağı olduğunu vurgulayan Kücü açıklamasında şunları kaydetti:

 

"Diğer enerji kaynaklarının hızla tükendiği günümüzde güneş enerjisi çok daha büyük önem taşımaktadır. Günümüzde gelişmekte olan sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinde enerji verimliliğinin büyük bir katkısı vardır. Verimli olarak kullanılan enerji ile sürdürülebilir enerji kaynaklarının temel amacı karbondioksit salınımını olabildiğince düşürülebilmesidir. Yılda en az 300 günün güneşli geçtiği Antalya‘da ve özellikle yılda metrekareye ortalama 1312 kWh ışınım şiddeti düşen ülkemizde, güneş enerjisinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasını, yerli ve yeni teknolojilerin ülkemizde üretilmesini ve kullanılmasını sağlamak amacıyla, halkımızı bilinçlendirmek, uygulamaya yönelik çalışan kamu ve özel sektör temsilcilerini, yasa hazırlayıcılarını, yerel yöneticileri, araştırmacı ve akademisyenler ile sanayicileri bir araya getirmek, zengin içerikli tartışmalar ve görüş alışverişleri yapmak amacıyla 3. Güneş Sempozyumu’nu gerçekleştireceğiz."

 

Kücü, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin, insanlığın gereksinimi olan enerjinin temini konusundaki kaynakların türü ve kullanım şeklinin önem kazanmaya başladığı bu dönemde temiz, tükenmeyen, doğaya ve çevreye uyumlu yöntemlerle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin kullanımının ön plana çıkarılması ve bunun ekolojik mimarlık, mühendislik, planlama, yeşil yapılar, enerji etkin yapılar ile desteklenmesinin önemini vurguladığını bildirdi.

 

Kücü, sempozyum bildiri konularının ise evrensel ve ülkesel boyutta güneş enerjisi, dünyada güneşten enerji üretmede gelinen durum, güneş enerjisinde Türkiye’nin seçenekleri ve politikalar, güneş enerjisi ve elektrik üretimi, yenilenebilir enerji yasası kapsamında güneş enerjisi, uygulamalarının değerlendirilmesi, lisanssız elektrik üretimi ve güneş enerjisinden yararlanma, destekler, teşvikler ve sorunlar,örnek, başarılı GES uygulamaları, güneş enerjisinin kullanımı ve teknik boyutlar, güneş enerjisi termal uygulamaları, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojisindeki gelişmeler, güneş enerjisi elektrik dönüşüm sistemleri ve uygulamaları, güneş enerjisi kaynaklı iklimlendirme sistemleri, fotovoltaik sistemler, teknolojisi, güneş panelleri ve teknolojileri, mühendislerin GES teknolojisindeki yeri, yetkisi, önemi, tarımsal sulamada GES uygulaması, güneş enerjisi kullanımı ve yapısal çevre, kent/kent mekanları ve güneş enerjisi, mimari tasarım ve bina estetiği açısından güneş enerjisi, yapılarda enerji verimliliği ve güneş enerjisi, güneş potansiyelinin belirlenmesinde enerji simülasyon programları, GES’in şebeke bağlantısı, alınan güvenlik önlemleri ve GES uygulamalarının toplum üzerindeki sosyal etkileri olacağını ifade etti. (İHA)

www.milliyet.com.tr

06.04.2015

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: