Güncel & Sektörel Yenilenebilir enerji şirketleri için fuar teşviki ...

Teknoloji şirketleri de fuar teşvikinden faydalanacak …

Yurtdışı fuar katılımcılarına ödenen teşvikte 29 Aralık`ta değişiklikler yapılmıştı, fırsat bulup ocakta yazamayınca bugüne kaldı fuar desteği incelememiz. Tebliğle yapılan değişiklik; hem destek oranlarında hem yararlanan sektörlerde. Yüzde 75 oranında destekten yararlanan sektörler arasına gen mühendisliği / biyoteknoloji, uzay ve havacılık teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, nano teknoloji, teknik tekstil, yenilenebilir enerji, donanım (hardware), yazılım (software), bilişim ve elektronik konularında üretim yapan işletmeler de dahil edildi. Öte yandan nakliye desteğinin de kapsamı genişletildi. Yat imalatı, otomotiv yan sanayii, elektronik, endüstriyel mutfak eşyaları, mücevherat ve halı sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de nakliye desteğinden artık yararlanabilecek.

 

Değişiklik; 2004/6 sayılı tebliği yürürlükten kaldıran 2009/5 sayılı Para Kredi Koordinasyon Kurulu Tebliği ile yapıldı. Tebliğin uygulanma şeklini şöyle özetleyebiliriz.

 

Organizatör firma

Organizatörün Dış Ticaret Müsteşarlığı`nca yetkilendirilmiş olması gerekiyor.

 

Katılımcı firma

İhracatçı Birliği`ne üye, yurtiçindeki imalatçı firmalar ile çeşitli üretim kollarında faaliyette bulunan ve bunların ürünlerinin pazarlamasını yapan Türkiye`de yerleşik firma olması gerekiyor.

 

Katılım bedeli

Organizatöre katılımcı tarafından ödenecek olan; fuarla ilgili nakliye, gümrükleme, sigorta, yer kirası, stand konstrüksiyonu, dekorasyon giderleri ve verilecek hizmetler toplamının metrekare satış fiyatına yansıtılmış bedeli.

 

Devletin destek oranı

Katılım bedelinin yüzde 50`sini devlet ödüyor. Katılımcı, Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDŞ) ise yüzde 75`e çıkıyor destek. Yüzde 75`lik destekten yararlanan sektörlere son değişiklikle şu üreticiler de eklendi. Gen mühendisliği / biyoteknoloji, uzay ve havacılık teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, nano teknoloji, teknik tekstil, yenilenebilir enerji, donanım (hardware), yazılım (software), bilişim ve elektronik konularında üretim yapanlar.

 

Müsteşarlıkça belirlenen hedef pazar ülkelerdeki fuarlara katılanlar (yüzde 50 destek alanlar için) +20 puan ilave destek daha alabilecekler. Yüzde 50 destekten yararlanan katılımcılar 29.12.2010`a kadar +10 puan ilave destek daha alabilecek.

 

Karşılanan masrafların limiti

10.000 ve 15.000 USD`lik limitler var. Fuarın; genel nitelikli uluslararası fuara milli katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde 10.000 doları, sektörel nitelikli uluslararası fuara milli katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk ihraç ürünleri fuarı olması halinde ise 15.000 doları geçemiyor destek.

 

Fuar standlarında m2 limiti

9 m2`nin altı ve 50 m2`nin üstü (aşan kısmı) destek dışı.

Komple tesis imalatı, makine, mermer-doğal taş ve seramik, halı, ev tekstili, otomotiv ana ve yan sanayii, yat imalatı, mobilya, beyaz eşya ve endüstriyel mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmalar stand alanının desteklenmesine ilişkin azami 50 m2`lik, mücevherat ve tekstil aksesuarları sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise asgari 9 m2`lik sınırlamadan muaflar.

 

Katılımcıların destekten yararlanabilmeleri için bizzat ürünlerini standlarında sergilemeleri gerekmekte iken, kendi tercihleri ile sergilememeleri ve fuara broşür, katalog, maket vb. ile katılım sağlamaları durumunda katılımcılar azami 9 metrekare üzerinden desteklenirler.

 

Nakliye desteği ve limiti

Komple tesis imalatı, makine, yat imalatı ve otomotiv ana sanayii sektöründe faaliyet gösteren firmaların fuar nakliye masraflarının 10.000 doları geçmemek üzere yarısı, doğal taş, seramik, mobilya, otomotiv yan sanayii, elektronik, beyaz eşya, endüstriyel mutfak eşyaları, mücevherat ve halı sektöründeki faaliyet gösteren firmaların fuar nakliye masraflarının ise 6.000 doları geçmemek üzere yine yarısı katılım bedeline ilaveten destekleniyor. Yukarıdaki fuar katılım bedelindeki sınır olan 10.000 ve 15.000 dolarlık limitler nakliye desteğini etkilemiyor.

 

Fuarlara organizatörsüz direkt katılım

Fuarlara organizatör vasıtasıyla değil de işletmelerin direkt (bireysel) katıldığı durumlarda da destek uygulaması olabilecektir.

 

Yurtdışı fuar destekleri; firmaların bireysel katılımının dışında, federasyon, birlik, dernek vb " Üretici / İmalatçı Organizasyonları " ve " Organizatör Tanıtım Faaliyetleri " için de uygulanabiliyor. www.referansgazetesi.com / 03 Şubat 2010

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: