Güncel & Sektörel Diyarbakır`da güneş enerjisi santralinin temeli atıldı ...
Diyarbakır

 

Diyarbakır`da güneş enerjisi santralinin temeli atıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne ait tesislerin enerji ihtiyaçlarının karşılanması için güneş enerji santralinin temel atma töreni düzenledi.

 

600 Kw’lık güneş enerji santrali projesinin temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, ekolojik belediyeciliğin gereği olarak bütün enerji ihtiyaçlarını doğal kaynaklardan karşılayacaklarını açıkladı.

 

Bölgedeki doğal enerji kaynağı potansiyelinin ortaya çıkarılarak farkındalık yaratılması, yeşil enerji bölgelerinin oluşturulması, çevre dostu teknolojilerin artırılması ve DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne ait tesislerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen 600 Kw’lık Gözeli Havzası Güneş Enerji Santrali Projesi’nin temel atma töreni yapıldı.

 

Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP milletvekili adayı Sibel Yiğitalp, meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

2 MİLYON 74 BİN TL’YE MAL OLACAK

Açılış konuşmasını yapan DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, 600 Kw’lık Gözeli Havzası Güneş Enerji Santrali Projesi’nin 11 dönüm üzerinde kurulu olup, 2 bin 400 panelden oluştuğunu söyledi. Proje 2 milyon 74 bin TL’ye mal olacağını söyleyen Karatekin, işin bitim tarihinin 6 Temmuz 2015 olarak öngörüldüğünü söyledi.

 

Karatekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje kapsamında günde 2700 Kw saat, yıllık 985 megawat saat enerji üretimi sahip olarak tasarlanmıştır. Projenin DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne katkısı 355 bin TL’dir. Projeyle buradaki tesislerimizin enerji ihtiyaçlarının yarısını karşılamayı hedeflemekteyiz. Sistem kendisini 5 yıl 8 ay içerisinde amorti edecek şekilde dizayn edilmiştir."

 

‘ENERJİMİZİ DOĞAL KAYNAKLARDAN KARŞILAYACAĞIZ’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise 1999 yılından beri Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürmeye çalıştığı halkçı, katılımcı, demokratik ve ekolojik belediyecilik anlayışında önemli bir aşamaya geldiklerini söyledi. Anlı, artık sadece şehir merkezlerinde değil, köylerde ve mezralarda her türlü hizmeti vermeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Ekolojik belediyeciliğin önemli bir adımı olarak Gözeli Havzası’ndaki tesislerde harcanan enerjinin çok büyük kısmını güneşten alınan enerji ile karşılayacaklarını kaydeden Anlı, 15 gün önce de Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda yılda 800 megawatlık enerji santralini devreye aldıklarını hatırlattı. Anlı, bundan böyle bütün enerji ihtiyaçlarının, başta güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere, doğal kaynaklardan karşılayacaklarını ifade etti.

 

Anlı şöyle devam etti: "Bizim güneşimiz öyle bir güneştir ki herkesi, her kesimi eşit bir şekilde aydınlatıyor. Eşit bir şekilde ısıtıyor. Bizim güneşimiz geleceğimizi aydınlatıyor. Bugüne dek maalesef doğal kaynaklarımızı kullanmakta yetersiz kaldık." DİYARBAKIR (CİHAN)

08 Mayıs 2015

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: