Güncel & Sektörel Garanti`den güneş enerjisi kullanımına destek ...
Garanti Bankası

 

Garanti`den güneş enerjisi kullanımına destek

Garanti Bankası, tarımsal sulamada tasarruflu yöntemlerin yaygınlaştırılması amacıyla güneş enerjisinin sulamada kullanılmasını desteklemeye başladı.

 

Garanti Bankası`ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, banka tarımsal sulamada tasarruflu yöntemlerin yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye`de bir ilke imza atarak güneş enerjisinin sulamada kullanılmasını desteklemeye başladı.

 

Banka, uygun vade ve faiz oranlarına sahip "Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi" paketiyle, güneş enerjisine dayalı sulama sistemi projesine finansman sağladı. Garanti`nin finanse ettiği ve Türkiye`de güneş enerjisinin tarımsal sulamada kullanıldığı 10 yatırımın en büyüğü olarak Şanlıurfa`da hayata geçirilen projede, 800 metrekare güneş paneliyle 65 kilovatsaat enerji elde edilerek, 450 dekarlık arazinin sulanması sağlanıyor.

 

Proje kapsamında, Türkiye`de yeni kullanılmaya başlanan güneş enerjisi ile modern sulama teknikleri birleştirilerek, karbon salımı sıfır olan, toprak ve su kaynaklarıyla dost sürdürülebilir bir sulama tekniği benimseniyor.

 

Çevreye olan etkilerin asgari düzeye indirilmesinin yanında, sulamada karşılaşılan yüksek elektrik maliyetinin düşürülmesi, yaz aylarında yaşanan elektrik kesintilerinde enerji temininde süreklilik sağlanması hedefleniyor.

 

Fosil yakıt kullanımına ALTERNATİF olan kesintisiz ve yenilenebilir enerjiyle, tarımsal sulamada maliyetleri azaltıp verimliliği artırmaya örnek teşkil eden projenin, 3 yıl içinde kendini amorti etmesi bekleniyor.

 

 "Tarımsal Sulama Sistemleri kredisini üreticilerimizin hizmetine sunduk"

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, konuya ilişkin açıklamasında, tarım sektöründe maliyet yönetiminin, verimlilik ve sürdürülebilirlik adına kilit rol oynadığını belirtti.

 

Sürdürülebilir enerji üretimi ve verimli sulama teknikleriyle su kaynaklarının aşırı tüketiminin engellenmesi, sürdürülebilir ekonomiye geçişte başlıca gündem maddeleri arasında yer aldığını dile getiren Karadere, banka olarak kendilerinin de, ofis içi faaliyetlerinden başlayıp finansman sağladıkları projelere kadar uzanan geniş bir yelpazede bu yaklaşımı benimsediklerini, buna uygun önlem ve ürünler geliştirdiklerini ifade etti.

 

Karadere, bu kapsamda, su tüketiminde en büyük kalemi oluşturan tarım amaçlı su kullanımını verimli hale getirmek amacıyla, modern sulama sistemlerini destekleyen "Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi"ni üreticilerin hizmetine sunduklarını kaydederek, ancak tarımsal sulamada, yenilikçi sistemleri besleyen enerji kaynaklarının çevre dostu olmasının da aynı derecede öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Bu anlayışla, güneş enerjisinin tarımsal sulamada kullanılmasını desteklemeye karar vererek, henüz çok yeni olan uygulamaya Türkiye`de finansman sağlayan ilk banka olduklarını aktaran Karadere, sürdürülebilir tarımın yaygınlaşmasına katkı sağlayacak ürün ve hizmetleriyle, gelecek dönemde de üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti. İSTANBUL (AA)

17.06.2015

 

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: