Güncel & Sektörel Kıbrısın güneş potansiyeli ve elektrik üretimi

Türkiye Güneş Enerjisine hazırlanıyor, peki ya biz ?

Güneşten yaklaşık 150 milyon km. uzakta bulunan dünyamıza, güneşten saniyede, yaklaşık 4×1026 J’lük enerji, ışınımlarla gelmektedir. Güneşin saldığı toplam enerji göz önüne alındığında bu çok küçük bir kesirdir; ancak bu tutar Dünyada insanoğlunun bugün için kullandığı toplam enerjinin 15-16 bin katıdır.

 

Günümüzde teknolojik olarak oldukça ilerleme kaydeden ve çevresel olarak en temiz enerji olan “ Güneş enerjisinden ” yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970lerden sonra hız kazandı. Önceleri çok yüksek olan maliyet de gittikçe küçülmekte.

 

Güneş enerjisi teknolojileri, Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırken diğer teknolojiler güneş enerjisinden elektrik elde etmek şeklinde kullanılmaktadır.

 

Güneş enerjisi konusunda büyük bir potansiyele sahip Türkiye`de yıllık güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat (kWh) düzeyinde. Yılın 200 günü güneşli olan Türkiye`de bu miktar 56 bin megavatlık (MW) bir doğalgaz santralının enerjisine denk gelmektedir.

 

Peki ya KKTC’de durum ne ? Bizde güneşten bol ne var ? Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan elektrik sorununa belki de kökten çözüm getirecek Güneş Enerjisi Teknolojisini hayata geçirmek için ciddi bir şekilde çalışmalara başlamak için daha ne bekliyoruz ? Hatırladığım kadarıyle, Avrupa Komisyonu, 2008 yılında KKTC`de pilot güneş enerjisi santrali kurmak için proje başlatmıştı. Çalışmalar hangi aşamada henüz bilmiyoruz.

 

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, şüphesiz en sıcak ve güneşli olanıdır. Yıllık ortalama 330 güneşli günü olan adamız, bu özelliğiyle dünyada “ güneş enerjisi projelerinin ” en iyi uygulanabileceği bir pilot bölge olabilir. Hatta, ülkemiz bu sektör için faydalanılacak bir cennettir.

 

T.C. Enerji Bakanlığı güneş ışığından elektrik enerjisi üretimi için “ TEŞVİK ” hazırlıyor. Bizde de teşvik verilmesi halinde bu konuda daha hızlı ilerleme kaydetmek mümkün olmaz mı ?

 

Türkiye`nin en fazla güneş enerjisi alan bölgesi “ Güneydoğu Anadolu Bölgesi ”. Bunu “ Akdeniz Bölgesi ” takip ediyor. Türkiye`nin diğer Avrupa ülkelerine göre avantajlı olduğu güneş potansiyelini elektrik üretimi için kullanma yolunda çalışmalara hız verildi. 

 

İşte bu amaçla USİAD’ın ve İstanbul Kültür Üniversitesinin birlikte düzenleyeceği “ Güneş Enerjisi Teknolojileri ve Yatırım Mevzuatı ” konulu konferans 18 Şubat 2010’ta İstanbul’da yapılıyor.

 

Bütün Dünya artık güneş enerjisine yönelmekte. ABD`de dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali kurulacak. 2011 yılında hizmete girecek santral, 70 bin evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek. 

 

İspanyol "BTP Abengoa" şirketi, santrali Arizona eyaletinde inşa edeceğini açıkladı. Phoenix kentinin 100 km güneybatısında kurulacak santralin gücü 280 megawatt olacak. 

 

Avrupa Birliği (AB) iklim değişikliğiyle mücadele için klasik akkor ampullerin kullanımını yasakladı. Ampuller 3 yıl içinde piyasadan silinecek. Alınan karar gereği dünden itibaren 100 vat ve üzeri güçteki ampullerin üretimine ve AB pazarına ithaline yasak geldi. Yasağa karşın piyasadaki stoklar tükenene kadar bu nitelikteki ampullerin satışına devam edilebilecek. Yasağın temelinde klasik ampullerin enerji açısından verimli olmaması ve çevre açısından olumsuz etki yaratması yatıyor. 

 

Klasik ampulleri piyasadan silme kararı alan AB, 3 yıllık bir geçiş dönemi planladı: 2010’da 75’lik, 2011’de 60’lık, 2012’de 40’lık ve daha düşük güçteki klasik ampuller raflardan kalkacak. AB, bu adımlarla yıllık 5 milyar euro tutarında bir tasarruf sağlama hedefinde.

 

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada gibi ülkeler de klasik ampul kullanımına son vereceklerini açıkladı. ABD’nin de 2012’den itibaren yasak uygulamasına başlaması öngörülüyor. 

 

Umarız bizim ülkemizde de en kısa zamanda bu tür tasarrufa yönelik kararlar yanında dünyada birçok ülkenin  yararlandığı güneş enerji kaynağından maksimum düzeyde faydalanma yoluna gidilir. www.kibrispostasi.com / 07.02.2010

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: