Güncel & Sektörel Güneş enerjisi altın çağını yaşıyor ...
güneş enerjisi / solar energy

 

Güneş enerjisi altın çağını yaşıyor

Büyük güneş enerjisi tesislerinden kazanılan elektriğin maliyeti konvansiyonel elektrik fiyatının altına indi. Özel güneş panelleri de elektriği şebeke elektriğinden ucuza üretiyor. Güneş enerjisi altın çağını yaşıyor.

 

Güneş pilleri ve dizinleri üzerinden güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştüren dev fotovoltaik tesisleri bütün dünyaya yayılıyor. Avrupa güneş enerjisi işletmelerinin çatı kuruluşu olan SolarPower Europe’ın Görünüm Raporu`nda güneş enerjisi branşındaki büyümenin tahminlerin çok daha üzerinde olduğu kaydedildi.

 

2016 yılında toplam 77 gigavat kapasiteli güneş enerjisi tesisi daha devreye girdi. 2015’te ek kapasite 50 gigavat idi. On yıl önce bir yılda 1 gigavatlık güneş enerji santrali kurulmuştu. Yeni bir nükleer ya da iki termik enerji santrali 1 gigavat elektrik üretebiliyor.

 

Kuruluşun raporuna göre fotovoltaik tesislerinin sayısı ve kapasitesi hızlanarak artacak. 2017 yılında 81, beş yıl sonra ise 118 gigavat gücünde yeni tesis elektrik üretmeye başlayacak. Teknolojik gelişme sayesinde maliyetin düşmesi durumunda 2021 yılında 162 gigavat kapasiteli dev tesislerin devreye girebileceği de raporda yer alıyor.

 

2016 yılında toplam küresel elektriğin yüzde 2’si güneş santrallerinde üretildi. Bu oran 2019 sonunda yüzde 4’e, 2021’de ise yüzde 6’ya çıkacak.

 

Örnek ülke Çin

2016’da ek güneş enerjisi tesislerinin yaklaşık yarısı Çin’de faaliyete geçti. Çin’i açık arayla ABD, Japonya ve Hindistan izliyor. Bir zamanlar enerji dönüşümünün lideri olan Almanya 2016’da 1,5 gigavatlık ek kapasiteyle dünya altıncılığına geriledi.

 

Diğer Avrupa ülkelerinde de güneş enerjisine rüzgâr türbinlerinden daha az yatırım yapıldı. Çin yönetiminin geleceğin enerji kaynağı olarak görülen yenilenebilir enerji sektöründeki teknolojik gelişmeye büyük önem verdiğini belirten uzmanlar fotovoltaik teknolojisi merkezinin Çin’e kaymakta olduğuna işaret ediyorlar.

 

Nükleer, kömür ve doğalgaz daha pahalı

Güneş elektriğinin kilovat maliyeti 2010 yılında 25 ila 35 Euro-Cent iken fazla güneş alan ülkelerde maliyetin 2 sente kadar düşürülmesi artık mümkün. Almanya güneşten kazandığı elektriğin kilovat maliyetini 6 Euro-Cent`e kadar düşürdü. Hindistan’da dev güneş enerjisi tesisleri kuran bir Alman şirketi kilovat maliyetinin 4,6 Cent`e gerilemesinin bu ülkedeki yatırımlara ivme kazandırdığını duyurdu.

 

Teknolojik gelişme fotovoltaik tesislerinin kuruluş maliyetini termik santral maliyetinin yarısına kadar düşürdü. Evlerin damlarına yerleştirilen güneş panellerinden kazanılan elektrik de artık elektrik şebekesinden çekilen elektrikten ucuza geliyor. Körfez ülkeleri Alman şirketlerince kurulan 1000 megavat toplam kapasiteli fotovoltaik tesislerine yenilerini ekleyerek Petrolsüz Elektrik Şebekesi projesini tamamlama yolunda ilerliyor.

 

Güneş enerjisi ve küresel ısınma

Küresel piyasa tahminlerini hazırlayan uzmanlar Çin ve ABD’deki güneş enerjisi tesislerinin önümüzdeki beş yılda iki katına çıkacağını, Avrupa’daki artışın ise yüzde 50’yi bulacağını belirtiyorlar. Şimdiden fotovoltaik kapasitesini 10 gigavata çıkaran Hindistan artık termik ve nükleer santraller yerine güneş enerjisi tesisleri kuruyor. Hindistan’daki kapasitenin 2021 yılında 76 gigavata ulaşması bekleniyor.

 

Kurulu kapasitesi 1 gigavatın altında olan Brezilya, Meksika, Cezayir, İrlanda, İsveç, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkeler de tükenmez enerji piyasasında boy göstererek yatırımlarını artırıyor. Avrupa güneş enerjisi şirketleri çatı kuruluşunun başkanı James Watson küresel ısınmanın Paris iklim anlaşmasında öngörüldüğü gibi 1,5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için rüzgâr ve su kadar güneş enerjisine de ihtiyaç olduğunu söylüyor.

 

Watson, DW’ye yaptığı açıklamada “Güneş enerjisi tesislerinin son derece kârlı bir yatırım alanı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca güneş enerjisinin sayısız avantaj sağladığı da anlaşılmaya başladı” dedi.

www.dw.com

01.06.2017

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: