Güncel & Sektörel Her Ev Devlete Elektrik Üretecek, Ek Gelir Kapısı Açılacak
güneş enerjisi / solar energy

 

Her Ev Devlete Elektrik Üretecek

Panasonic Güneş Enerjisi Sistemleri İş Birimi Müdürü Fatih Koray Yıldız, Ağustos’ta çıkmasını bekledikleri yeni yönetmelik ile Türkiye’de her evin, hem kendi elektriğini üretebileceğini hem de ürettiği elektriği devlete satabileceğini bildirdi.

 

Dünya yenilebilir enerjiye çoktan yöneldi ancak Türkiye bu alanda oldukça geriden geliyor. Özellikle Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde her ev kendi elektriğini kendisi üretirken, ürettiği elektriğin fazlasını da devlete veriyor. Türkiye`de ise halihazırdaki yönetmelikle her evin kendi elektriğini üretmesi ise çok zor. Çünkü bir vatandaş kendi çatısında güneşten elektrik üretmek istese bürokrasiye takılıyor.

 

Ancak Ağustos ayı gibi çıkması beklenen `Çatı Sistemleri` yönetmeliği ile Türkiye`de her müstakil ev; hem kendi elektriğini üretecek hem de ürettiği elektriği devlete satabilecek.

 

EK GELİR KAPISI AÇILACAK

Mevcut yönetmeliğin çatılara güneş paneli koymaya pek müsaade etmediğine işaret eden Panasonic Güneş Enerjisi Sistemleri İş Birimi Müdürü Koray Yıldız, "Bir vatandaş kendi çatısında elektrik üretmek istese, endüstriyel elektrik üreticileri ile aynı bürokrasiye tabi tutuluyor. Yani büyük enerji santrali kurar gibi TEDAŞ`a başvuru yapmalısınız. O yüzden kimse yapmıyor bu işi. Devlet büyük santrallere 10 yıl boyunca ürettiği elektrikte KwP/saat başına 0.133 dolar para ödüyor. Yani siz kendi elektriğinizi üretiyorsunuz ve tüketiminizden fazlasını devlete satabiliyorsunuz" diye konuştu.

 

Ancak mevcut yönetmelikle vatandaşın kendi çatısında ürettiği elektriği şebekeye veremediği için devletten de para alamadığını anlatan Yıldız şöyle konuştu: "Vatandaş çatısına bu sistemi ortalama 10 bin dolara kuruyor. Devlet para vermediği için sadece kendi tükettiği elektriği hesap etseniz yatırım 12 yıl sonra dönmüş oluyor. Geri dönüşü uzun, o yüzden çok tercih edilmiyor. Ancak yeni yönetmelikle devlet üretim fazlasını satın alırsa, vatandaşa ek gelir kapısı açılmış olacak. Yani bir ev ortalama 5 kwP kapasiteli bir güneş panelini 10 bin dolara kursa; senelik bin dolarlık bir elektrik üretiyor. Vatandaş bunun 700 dolarını tüketse, aradaki 300 dolar vatandaşa kalıyor.

 

ENDÜSTRİYELLER SENEDE 200 BİN DOLAR KAZANIYOR

Koray Yıldız devlete elektrik üretmek için kurulmuş büyük endüstriyel tesislerde, 1 mgw`lık kapasiteli bir yerin, 900 bin dolar ile 1.1 milyon dolar arasında bir maliyeti olduğunu açıkladı. Bu tesislerin senelik 200 ila 220 bin dolar arasında bir getiriye sahip olduklarını vurgulayan Yıldız, bu sebeple Türkiye`de herkesin bu yatırımlara yöneldiğine işaret etti.

 

Büyük endüstriyel yerlerde iki tip elektrik üreticisi olduğunu aktaran Panasonic Güneş Enerjisi Sistemleri Birimi Müdürü Yıldız şu bilgiyi verdi: "Güneş panelleriyle elektrik üreten iki tip üretici var. Birincisi lisanslı üretici, diğeri de lisanssız olan. Şu an Türkiye`de yüzde 99`nu lisanssız elektrik üretiyor. Lisanssız diyorsak yasal olmadığı anlamına gelmiyor. Lisanslı ve lisanssız arasındaki fark, lisanssız olanlar devletten 10 yıl boyunca birim başına 13.3 cent para alıyor. Ama 10 yıl sonra tesisin herhangi bir gelir garantisi yok. Ancak lisanslı olanlarda ise; lisans 49 yıllığına veriliyor ve üretici firma ilk 10 yılda elektriğini yine 13.3 cetten devlete satıyor, geri kalan 39 yılda elektriğini serbest ticaretle istediği yere satabiliyor."

 

AVRUPA GÜNEŞ PANELİNE DOYDU

Avrupa ve Amerika`da tüm çatılarda güneş panelleri kurulduğu için o pazarların daraldığını dile getiren Koray Yıldız, "Hindistan`da talep artışı var. Hindistan`a yöneldik. Devlet orada teşvik vermeye başladı. Almanya`da tüm çatılarda güneş panelleri kurulduğu için piyasa doydu ve oralarda piyasa daraldı. Bu yüzden Hindistan gibi Pazar açığı olan yerlere yöneliyoruz" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Projemlak)

www.haberler.com

26.07.2017

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: