Güncel & Sektörel YEKA ihalesi için yarışan 8 şirketten 4’ü Alman firması ...
rüzgar enerjisi / wind energy

 

Almanlar Merkel`i dinlemedi

Merkel’in Türkiye’ye ekonomik yaptırım tehdidi havada kaldı. Teknoloji transferini de içeren Türkiye’nin rüzgar enerjisi ihalesine Alman firmalardan teklif yağdı. İhale için yarışan 8 şirketten 4’ü Alman firması.

 

 

Almanya’nın ‘Türkiye’ye yatırıma gitmeyin’ provakasyonu, Alman devlerini caydırmadı. 1 milyar doları aşması beklenen rüzgar santrali ve türbin fabrikası için yapılan ihaleye 4’ü Alman 8 konsorsiyum başvurdu.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye karşı tutumu Alman yatırımcıyı yolundan döndürmedi. Son olarak Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmamaları yönündeki provakosyonuna rağmen dün 4 Alman şirket Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı. Enerji Bakanlığı’nın açtığı ve 1 milyar doları aşması beklenen Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine aralarında 4 Alman şirketin de bulunduğu 8 konsorsiyum teklif verdi. Türk ortaklarıyla teklif veren şirketlerin arasında dünyada ilk 10’da yer alan ABD, Çin, Danimarkalı devler de var.

 

İhalenin, ağustos ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Rüzgar YEKA projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın daha önce yaptığı “Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz” açıklamasının ikinci ayağı olarak tanımlanıyor.

 

AĞIRLIKLI YERLİ ÜRETİM

Alınan bilgiye göre ihaleyi kazanan konsorsiyum 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. İhale sonucu kurulacak RES büyüklüğü Türkiye’nin 6.000 MW olan kurulu rüzgardan elektrik üretim kapasitesini yüzde 17 artıracak.  Yarışmayı kazanan konsorsiyum 100 milyon dolar üzerinde yatırım ile türbin fabrikası  kuracak ve üretimde en az yüzde 65 yerli ürün kullanacak. Ayrıca yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşan 50 personel ile araştırma-geliştirme faaliyeti yürütecek.

 

Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre ihaleyi kazanan konsorsiyum her birinde en az 50 MW gücünde RES kurmak kaydıyla Kayseri-Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale ve Bilecik-Kütahya-Eskişehir bölgelerinde toplam 1.000 MW güçte santral kuracak. Fabrikada üretilen türbinler bu sahalarda kullanılacak. Bundan önce Konya Karapınar’da 1,000 MW güçte güneş enerjisi santrali ve fotovoltaik modül üretim fabrikası kurulumu için Mart ayında yapılan YEKA ihalesinde en iyi teklifi Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha vermişti. Bu ihalede toplam yatırım tutarının 1.3 milyar doları aşacağı belirtilmişti.

 

Dünyanın ilk 10 şirketinden 8’i geldi

İhaleye teklif veren Vestas rüzgar türbin üretiminde dünyada ilk sırada, GE ikinci, Çin menşeli Goldwind üçüncü sırada yer alıyor. Alman firmalardan Siemens ise dünyanın en büyük dördüncü rüzgar türbin üreticisi konumunda bulunuyor. Enercon ve Nordex ise beş ve altıncı sırada yer alıyor. Çin’in diğer bir şirketi MingYang da dünyanın en büyük sekizinci, ülkesinin en büyük özel sektör rüzgar türbin üretim şirketi konumunda bulunuyor. Alman Senvion ise dünyanın en büyük onuncu rüzgar türbin üretim şirketi olarak sıralanıyor. Bu şirketlerin pazar payı, küresel rüzgar enerjisi pazarının yüzde 90’ını temsil ediyor.

 

TEKLİF VERENLER

Vestas (Danimarka) - Enerjisa

Siemens (Almanya) - Türkerler- Kalyon

Enercon (Almanya) - Polat Enerji - Limak Enerji

Nordex (Almanya) - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji

Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya) - IC İçtaş Enerji

Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik

General Electric (GE- Amerika) - Fina Enerji

MingYang (Çin) - İlk İnşaat

 

Albayrak: Türk ekonomisine güvenin teyidi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, pazarın yüzde 90 büyüklüğünü temsil eden 8 firmanın rüzgar YEKA ihalesine girecek olmasının Türk ekonomisine ve enerji sektörüne olan güveninin teyidi olduğunu söyledi. Albayrak, dün düzenlenen rüzgar YEKA ihalesi ile ilgili twitter üzerinden açıklama yaptı. Albayrak, “Rüzgar YEKA ihalemiz için dünyanın en büyük 8 rüzgar türbini üreticisi firma teklif verdi. Pazarın yüzde 90 büyüklüğünü temsil eden 8 firmanın bu ihaleye girecek olması Türk ekonomisine ve enerji sektörüne olan güveninin teyididir. Fabrika ve 10 yıllık AR-GE ile gerçekleşecek rüzgar YEKA’sıyla inşallah ülkemizi rüzgar teknolojilerinin üretim merkezi haline getireceğiz” dedi.

www.star.com.tr / güncel

28.07.2017

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: