Güncel & Sektörel Üniversitede elektrik yenilenebilir enerjiden

Rüzgar Gülü ADÜ için dönecek …

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) kendi elektriğini kendisi üretmek için kolları sıvadı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından yatırım maliyeti en az, verimliliği ise diğer enerji kaynaklarına göre daha fazla olan rüzgar tribünü kurmak için çalışmalara başlayan ADÜ, kendi elektriğini kendi üretmeyi hedefliyor.

 

İlk etapta sadece bir rüzgar tribünü kuracak olan ADÜ, bu tribünle ADÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin ihtiyaç duyduğu elektriğin yarısından fazlasını üretmeyi planlıyor. ADÜ Haber Dergisi’nin 75. sayısında yer alan habere göre; ADÜ projeyi tamamladığında hem Aydınlı iş adamlarına hem de diğer üniversitelere örnek teşkil edecek bir bilimsel projeyi de hayata geçirmiş olacak. Kurduğu tribünle 500 kilowat elektrik üreterek Türkiye’de bu miktarda elektrik üreten ilk Üniversite olma başarısına imza atacak olan ADÜ, çalışmayı bilimsel projeye dönüştürerek bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin de önünü açacak.

 

Proje çalışmalarını yürüten ekibin başında Öğretim Görevlisi Kıvanç Başaran bulunuyor. ADÜ Söke Meslek Yüksek Okulunda Mekatronik Bölümü Program Sorumlusu olan Başaran, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsünde doktorasını yapıyor. Yenilenebilir enerji türlerine yönelik çalışmaları ile tanınan Başaran, Rektör Prof. Dr. Şükrü Boylu’nun desteğini arkasına alarak çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

 

Üniversitenin yenilikçi ve öncü olma misyonuna katkıda bulunmak için projede büyük bir hevesle çalışan Başaran rüzgar tribünü için yola çıkış öyküsünü şöyle özetledi : “ Üniversite olarak Merkez Kampüs alanında açılacak olan Tıp Fakültesi Hastanesinin büyük bir enerji ihtiyacı olacağından hareketle bu konuya eğildik. Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Boylu’nun bu ihtiyacı örnek bir projeye imza atarak karşılamak isteğinden hareketle araştırmalarımıza başladık. Bu çalışmalar sonucunda gördük ki gerek maliyet gerekse verimlilik açısından en iyi yenilenebilir enerji kaynağı rüzgar enerjisi ”.

 

Türkiye’de bu alanda ilk bilimsel araştırma projesini de hayata geçireceklerinin altını çizen Başaran, Aydın halkına da sahip olduğu enerji kaynağının varlığını bilimsel olarak anlatmış olacaklarını da kaydetti. İlk etapta sadece 500 kilowat elektrik üretmeyi hedeflediklerini söyleyen Başaran, şöyle konuştu : “ Yapılan ön fizibilite çerçevesinde, mevcut yerleşkede yıllık olarak elde edilecek elektrik enerjisi değeri yaklaşık olarak 800 bin kWh’tir. Bu projenin Rektörlük bütçesine yıllık katkısı yaklaşık olarak 200 bin TL’dir. Projenin içerisinde ayrıca bir ölçüm sistemi de kurularak verilerin yüzde 90’ların üzerinde bir doğrulukta tespiti sağlanacaktır. Proje tamamlandığında, rüzgardan elde edilen enerji değerleri, CO2 azaltım değerleri, rüzgar verileri ve kurulan sistemin tüketimi karşılama oranları Web ortamında izlenebilecektir ”.

İHA / Aydın / 10.02.2010

-.-

ADÜ / Tarihçe

Üniversite 03.07.1992 tarihli 3837 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun" ile kurulmuştur. 

İletişim / Posta Adresi

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü

Merkez Kampüsü Aytepe Mevkii PK: 09100 Aydın - Türkiye

Rektörlük Santral / Telefon

+ 90 256 218 2 000

www.adu.edu.tr / Şubat 2010

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: