Güncel & Sektörel Enerji ve enerjide verimlilik

Enerji Nedir ?

Enerji, fiziksel iş yapabilme kapasitesi olarak tanımlanır. Günlük yaşamda her türlü işimizi yapabilmek ve ihtiyaçlarımızı giderebilmek için enerji kullanmaktayız. Isıtmada, soğutmada, aydınlatmada, sıcak su elde etmede, pişirmede, yıkamada, temizlik yapmada, bilgisayarımızda, ulaşımda, evimizde, okulumuzda, işyerlerinde kullanılan her türlü elektrikli aletini kullanmak için enerji kullanmaktayız.

En yaygın olarak her alanda kullandığımız enerji, elektrik enerjisidir. Ayrıca benzin, mazot, tüp gaz, odun kömür de enerji elde etmek için kullandığımız yakıtlardır.

 

Enerjinin verimli kullanılması veya enerjinden tasarruf etmek nedir ?

Enerjinin verimli kullanılması veya enerjiden tasarruf etmek demek ihtiyacımız kadar enerji kullanmak demektir. Boşa enerji harcamamak yani enerjiyi israf etmemek demektir. Enerji verimli ya da bir başka deyişle enerji tasarruflu elektrikli alet ve makineler kullanarak daha az enerji ile daha çok iş yapmak demektir.

 

Örneğin,  enerji tasarruflu ampul, buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, enerji tasarruflu olmayanlara göre daha az elektik enerjisi tüketerek ayni işi yaparlar.

 

Bulunduğumuz oda dışındaki odalarda işimiz yoksa aydınlatmayı kapalı tutarak, pişirme, soğutma, ısınma veya temizlik için kullandığımız aletleri kapalı tutarak ve fişten çıkararak enerji tasarrufu yapabiliriz. 

 

Yenilenebilir enerji kaynakları  nedir?

Petrol, tüp gaz, doğalgaz, kömür, odun gibi enerji kaynakları yenilenemeyen fosil yakıt kaynaklarıdır. Bu kaynaklar hızla tükenmektedir. 

 

Buna karşılık, güneş,  rüzgar, akarsu, biyokütle, jeotermal (toprak kaynaklı), deniz dalgası, gelgit akımları gibi enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynaklarıdır ve tükenmezler.

 

Enerjiyi neden verimli kullanılmalıdır?

 1. Enerjiyi daha verimli (tasarruflu) kullanarak daha az para harcanır ve gereksiz giderler önlenerek aile, okul, işletme bütçesine katkıda bulunulur. Enerjiye gereksiz yere ödenecek fazla para tasarruf edilerek, daha gerekli ve daha faydalı gereksinimlerimiz için kaynak oluşturur.
 2. Elektrik enerjisinin üretiminde, ulaşım için kullandığımız araçlarda, yol ve bina inşaatlarında kullandığımız iş makinelerinde, fabrikalarda üretimde kullandığımız makinelerde yurt dışından ithal ettiğimiz petrol ürünü yakıtlar kullanılmaktadır. Enerjiyi tasarruflu kullanarak ve ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarından daha çok faydalanarak dış ülkelere ödediğimiz paradan tasarruf yapabilir ve dışa olan bağımlılığımız azaltılabilir.
 3. Tasarruf ettiğimiz para ülkemizde kalarak ileriye dönük yatırımlar için kaynak teşkil eder.
 4. Enerjiyi verimli kullanarak doğal kaynakları korunmuş olur.
 5. Elektrik enerjisi üretimi sırasında kullanılan yakıt elektrik enerjisine dönüşürken, (şömine bacasından çıkan duman gibi) duman çıkarır ve çevreye zararlı gazlar yayar. Bu gazlar zaman içinde atmosferin üst tabakalarında birikir ve sera etkisi dediğimiz sonuç ortaya çıkar. Sera etkisi küresel ısınmaya neden olarak dünyamızda iklim değişikliklerine neden olur. Bunun sonucu olarak doğal dengelerin bozulmasına, aşırı sıcaklık artışlarına, buzulların erimesine, sel felaketlerine, tsunamilere, diğer doğal afetlere ve çeşitli hayvan türlerinin yok olmasına ve sebep olmaktadır.
 6. Enerji verimli kullanılarak zararlı gazlar içeren bu dumanın atmosfere salınmasını azaltabilir ve küresel iklim değişiklikleri yavaşlatılabilir.

Enerjiyi nasıl daha verimli kullanılır?

 • Aydınlatmada, ısıtmada, soğutmada, temizlikte, pişirmede, su ısıtmada, taşıtlarda enerji verimli aletler ve cihazlar kullanarak,
 • En az seviyede elektrik enerjisi ve yakıtlar kullanan, bunun yerine en yüksek seviyede güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan konforlu evler, binalar yaparak, 
 • Gereksiz enerji tüketecek, enerjiyi boşa harcayacak işlerden kaçınarak ve enerji israfını ortadan kaldırarak,
 • Petrol tüketen taşıt araçlarını daha az kullanacağımız yöntemler kullanarak,
 • Su, kağıt, cam, alüminyum, her türlü metal geri dönüşümü programlarını teşvik ederek, geri dönüşümü destekleyerek ve katılarak,
 • Yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş, rüzgar, akarsu, biyokütle, jeothermal (toprak kaynaklı), deniz dalgası, gelgit akımları gibi enerji kaynaklarını daha çok kullanarak.

EPA

ENERJİ PROFESYONELLERİ DERNEĞİ

Lefkoşa / KKTC / Şubat 2010

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: